INDIVIDUAL COMPETITION – 2016

5th – 6th Grade (out of 105)
Rank
Student
Score
School
1.
Ron Pechuk
101
Inglewood Middle School
1.
Paul Rim
101
Odle Middle School
1.
Siddharth Saf
101
Ben Franklin Elementary
1.
Nicholas Saroiu
101
Odle Middle School
2.
Neil Chowdhury
100
Odle Middle School
3.
Alex Fischman
99
Jane Adams
7.
Sheshank Shankar
98
Pinelake Middle School
8.
Chirag Verma
97
Seattle Country Day
9.
Andrew Chen
96
Olde Middle School
10.
Andrew Leahy
96
Jane Adams Middle School

7th – 8th Grade (out of 105)
Rank
Student
Score
School
1.
Justin Chen
95
Olde Middle School
2.
Robert Chen
94
Olde Middle School
3.
Ben Lees
92
Lakeside Middle School
4.
Ian Hutchinson
88
Pacific Cascade Middle School
5.
Jessica Ruan
87
Odle Middle School
5.
Shreya Nambi
87
Odle Middle School
5.
Anishta Saini
87
Odle Middle School
8.
Zyad Elgohary
86
Redmond Middle School
8.
Ryan Nielson
86
Pacific Cascade Middle School
9.
Kevin Xu
85
Beaver Lake Middle School
9.
Aaron Wu
85
Olde Middle School




ORIGINAL PROJECT COMPETITION – 2016
Award Winners
Rank
Project
Description
Student(s)
Grade
School
1.
Pixels in the Sky
Treasure chest
Katherine Wijenaike-Bogle, Brooke Erickson,& Maya Hegde
7
Forest Ridge School of Scared Heart
2.
Jeff the Bobcorn
A platform game
2.
Eclipse
Two player combat game

Honorable Mention (in no particular order)
Project
Description
Student(s)
Grade
School
Flappy Bird
Python, Machine Learning
??
6
???
WAFFLESCRIPT
List based coding language
Ian Hutchinson
8
Pacific Cascade Middle School
MazeGenerator
Algorithms to generate & solve random mazes
Flynn Duniho
6
Homeschool
Zemron7’s Epic Battle
25 level game
Eric Ting
6
Homeschool
Trophic Level Exploranza
Game: Avoid predators, eat prey
Sean Woo & Ammana Karma
5
Spiritridge Elementary School
VIRUS
Game: escape from virus infection
Heramba Patil
5
Spiritridge Elementary School
Scratch Radio
Internet Radio with different mixes
Philip George & Anton Powers
6
Homeschool
Pacman with Scratch
Classic game with cloning & maze controls
Siddharth Saraf
5
Ben Franklin Elementary




TEAM COMPETITION – 2016

5th – 6th Grade
Rank
Team
Score
Students
School
1.
Fuzzy Logic
62
Neil Chowdhury & Andrew Chen
Olde Middle School
2.
Storm
54
Katherine Li & Jack Li
Olde Middle School & Medina Elementary
3.
Warrior Cats
49
Jack Wen & Connor Rector
Renaissance School of Arts & Reasoning

7th – 8th Grade
Rank
Team
Score
Students
School
1.
Sleeping Mongoose
65
Flynn Duniho & Guinness Duniho
Homeschool
2.
PCNA
61
Ian Hutchinson, Adrian Boskovic, & Ryan Nielsen
Pacific Cascade Middle School
3.
Beefalo
52
Chris Sanchez, Ian Nacke, & Bem Lees
Homeschool & Lakeside Middle School